Francja to nie tylko Paryż: Fontaine-de-Vaucluse

Francja to kraj, który głównie kojarzy się z Paryżem i wieżą Eiffle'a, jednak warto pamiętać, że Francja to nie tylko Paryż. W zeszłym roku odbyłam swoją podróż po zakątkach pięknej Prowansji, małe malownicze miejscowości, uprzejmi ludzie i pyszne jedzenie. To wszystko sprawia, że warto będąc we Francji unikać miejskiego zgiełku jaki funduje Paryż. Tym wpisem rozpoczynamy wycieczkę po Prowansji, Alpach i Lazurowym Wybrzeżu.




Fontaine-de-Vaucluse to mała turystyczna miejscowość położona nad rzeką Sorgue i u podnóża gór - czego chcieć więcej? Mieścina chociaż na prawdę jest mała, niejednej osobie dostarczy dużo wrażeń. Kamienne domy, małe knajpki nad rzeką i kramy z pamiątkami - nie brzmi niezwykle, jednak magia tego miejsca jest nie do opisania. Fontaine to nie tylko rzeka i urocze małe restauracje, to również piękne górskie widoki, dawna fabryka papieru napędzana kołem wodnym, ruiny zamku umiejscowionego na wzgórzu oraz jedno z największych na świecie wywierzysk krasowych - mówiąc w maksymalnym uproszczeniu - dziura w skałach, która daje początek rzece Sorgue. 



W okresie wakacyjnym do miasteczka ściąga masa turystów, dlatego też warto zapamiętać parę istotnych rzeczy. Jeśli wybierasz się tam własnym autem - zacznij szukać parkingu już na początku miasteczka. Masa turystów=mnóstwo samochodów, nie ma więc najmniejszego sensu uparcie parkować jak najbliżej centrum. Fontaine-de-Vaucluse jest na tyle pięknym i ciekawym miejscem, że warto skusić się na pieszą wycieczkę, zostawiając samochód na obrzeżach miasteczka. Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednie obuwie - zwłaszcza, jeśli masz ambicję odbyć spacer pod górę żeby zobaczyć słynną "dziurę" w skale. Odpadają wszelkiego rodzaju klapki, które będą zsuwać Ci się ze stóp. Wtedy zamiast napawać się widokami jakie funduje Ci Prowansja, będziesz martwił się, żeby nie pogubić butów. Ruiny zamku o których wspominałam wyżej są dostępne dla turystów, jednak dojście do nich jest niebezpiecznie i wchodzi się tam na własne ryzyko.

Tym wpisem zaczynamy wirtualną wycieczkę po zakątkach magicznej Prowansji.






1 komentarz

Jeśli blog Ci się spodobał - zaobserwuj i zostań ze mną na dłużej :)!

  1. Francja... kraj, który bardzo chciałabym odwiedzić! Dzięki za ten wpis!

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.